E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Gayrimenkul Sektöründe Yeni Nesil Teknoloji Kullanımı

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Nesil Teknoloji Kullanımı

İnşaat,Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Çözümleri ve Yeni Nesil 3D Animasyon Sanal Gerçeklik Kullanımı 

İnternet ve sosyal medyanın tüm dünyadaki yükselişi; reklamcılığı, markalar ve tüketiciler arasında sürekli devam eden etkili bir iletişim modeli haline getiriyor. Dijital çağın dinamikleri gayrimenkul sektörü için birçok fırsatı beraberinde getirirken, sanal gerçeklik gibi yeni teknolojiler kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunuyor.

Dijital çağın yeni gelişmelerinin, reklam ve pazarlamanın kurallarını tamamen değiştirdiği günümüzde, şirketlerin yeni nesil pazarlama ve reklamcılık kurallarına göre stratejilerini çizmesi büyük önem taşıyor. Dijital medyada yer alan; Facebook, Twitter, Instagram, Google, Linkedin gibi birçok sosyal medya kanalı, şirketlerin ROI anlamında da başarıya ulaşmasını sağlıyor. Özellikle gayrimenkul sektörü, dijital pazarlama kanallarını ve sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanarak yeni tüketicilere daha kolay ulaşabiliyor. Dünyanın her yerinde yeni bir trend haline gelen sosyal medya uygulamaları, hem markalar hem de şirketler için tüketiciye ulaşmanın en etkili ve karlı yollarından biri olarak görülüyor.

 

Rakamlar Yalan Söylemez: Türkiye’de Internet Kullanıcı Sayısı Artıyor

2015 yılı TUİK verilerine göre her 10 haneden 7’sinin İnternet kullanıcısı olduğu ülkemizde, İnternet’in ve dijital teknolojilerin pazarlama ve reklam stratejileri için önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Uluslararası İngiliz firması WeAreSocial’ın 2016 yılında, tüm dünyada yaptığı “İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri” raporu, İnternet’in ve sosyal medyanın tüm dünyadaki kullanıcı sayısının giderek arttığını gösteriyor. Araştırmanın Türkiye ayağına baktığımızda Türkiye’deki 79 milyonluk nüfusun, 46.3 milyonunun İnternet kullanıcısı olduğu görülüyor. Kullanıcıların 42 milyonu aktif bir şekilde sosyal medya kanallarında yer alıyor. 36 milyonu ise sosyal medyaya mobil cihazları ile giriş yapıyor. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya kanallarına baktığımızda ise %32 ile ilk sırada Facebook’un olduğunu görüyoruz. Facebook’un ardından ise %24 kullanım oranı ile WhatsApp uygulaması gelirken, %20 ile Facebook Messenger, %17 ile Twitter, %16 ile Instagram ve %15 Google+, %13 Skype, %9 Linkedin, %8 Viber ve %7 ile Vine uygulamasının yer aldığı görülüyor. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında başta Facebook olmak üzere, şirketlerin sosyal medya kanallarında bulunmalarının önemi ortaya çıkıyor.

 

Konut Arayışı Önce İnternet’te Başlıyor

Yapılan çalışmalar Türkiye’de konut arayanların %76’sının, araştırmasına ilk olarak İnternet’ten başladığını gösteriyor. Bu araştırmaların en dikkat çekici yanı ise %86’sının satın alma ile sonuçlanması olarak görülüyor. Tüketiciler, konut alırken İnternet’i ana kaynak olarak görme eğilimi gösteriyor. Uluslararası Telekom Birliği’ne (ITU) göre yaklaşık İnternet kullanımı Türkiye’de son 10 yılda yüzde 1750 artmış gözüküyor. Tüm bu sonuçlara baktığımızda dijital pazarlamanın gayrimenkul sektörü için de büyük avantajlar barındırdığı görülüyor. Özellikle; web siteler, banner reklamları, sosyal medya, sanal gerçeklik, 2D animasyon, 3D animasyon gibi interaktiflik içeren uygulamalar kullanıcıların ilgisini çekerek marka farkındalığı yaratmakta önemli oluyor.

 

Yeni Teknolojiler ile Gayrimenkulde Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojilerinin sıklıkla kullanıldığı günümüz inşaat sektöründe, tüketiciye VR gözlük ve 3D animasyonlar ile projenin deneyimi en gerçekçi şekilde yaşatılmaya çalışılıyor. Bu şekilde potansiyel alıcılar daha gerçekçi bir deneyim yaşayarak, değerlendirmesini daha verimli bir şekilde ele alabiliyor. Sanal gerçeklik uygulaması ile tüketici evi en gerçekçi hali ile gezebilme şansı yakalarken; projelerin mobil uyumlu versiyonları 3 boyutlu olarak incelenebiliyor. Özellikle 2D animasyon, 3D animasyon ve sanal gerçeklik gibi teknolojiler, gayrimenkul sektörü için mükemmel fırsatlar yaratıyor. Yeni nesil reklamcılık her anlamda avantajları ile gayrimenkul sektörü için de satış getirisi yaratmaya devam ediyor.

 

Gayrimenkul sektöründe dijital pazarlamanın sunduğu tüm avantajlara bu alanın uzmanı ekibimizle tanışarak doğru adım atabilirsiniz.

0

Yorumlar