E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
WhatsApp Mı? Telegram Mı?

WhatsApp Mı? Telegram Mı?

Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan WhatsApp sözleşmesi, kullanıcıların gemiyi bir bir terk etmesine neden oluyor desek mübalağa etmiş olmayız. WhatsApp’in kullanım koşullarını değiştirmesi ile birlikte kullanıcı verilerinin doğrudan Facebook ile paylaşılması isteniyor. Kullanıcılar, bu koşulları kabul ettiği takdirde WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam edebilecek. Ancak, koşulları kabul etmeyen kullanıcıların 8 Şubat 2021 tarihi itibariyle WhatsApp hesaplarına erişim sağlanamayacak. Kullanıcıları adeta koşulları kabul etmeye mecbur bırakan WhatsApp, konu gündeme geldiğinde bu yana kan kaybediyor. WhatsApp’a alternatif sohbet uygulamaları araştıran kullanıcılar gün geçtikçe daha popüler olan Telegram adlı mesajlaşma uygulamasına yönlenmiş durumda.

Peki, yeni mesajlaşma uygulaması olarak telefonlarda yer edinecek Telegram, WhatsApp kullanıcılarının beklentisini karşılayabilir mi? Telegram, WhatsApp ile kıyaslandığında oldukça avantajlı özellikler barındırıyor.

Telegram Bulut Yedekleme Sistemi

Telefonda yer kaplayan fotoğraf ve videolara artık Telegram ile son verebiliriz. Programın en faydalı yanı WhatsApp’in aksine kendi bulut yedekleme sisteminin olması. İsterseniz Telegram sohbet uygulaması ile sevdiklerinize yüzlerce fotoğraf ve video gönderin. Hiç bir yedeklemeye ihtiyaç duymadan tüm bu içerikler, Telegram’ın kendi sisteminde yedekleniyor. Telegram hesabınıza farklı bir cihazdan ulaştığınız takdirde bulut sisteminde yer edinen gönderileriniz anında sohbet ekranında karşınıza çıkıyor. Harika değil mi? WhatsApp’ta sohbet yedeği almazsanız tüm sohbetler, medyalar, belgeler yok oluyor. Dolayısıyla WhatsApp sohbet yedeklemeleri hem zaman, hem de ek depolama alanı ihtiyacı nedeniyle kullanıcılara yük olabiliyor.

Telegram Reklamsız Ve Daha Güvenli

WhatsApp, Facebook tarafından satın alındığından beri aslında sohbetlerimizle bile bu şirkete veri sağlıyordu. Mutlaka siz de WhatsApp’ta konuştuğunuz şeylerin bir süre sonra Facebook ve Instagram reklamları olarak karşınıza çıktığını fark etmişsinizdir. Uygulama kullanım koşullarının belirleyici olarak Facebook, WhatsApp’ta gönderdiğiniz her şeyden veri olarak yararlanmak istiyor. Öte yandan Telegram, tamamen bu tarz olaylardan uzak, reklamsız ve güvenli bir şekilde kullanıcıların sohbet edebileceği bir platform sunuyor.

Telegram Mesajı Düzenlemeye ve Tamamen Silmeye İzin Veriyor

Telegram ile birlikte hatalı sözcüklere, yanlış cümlelere anında müdahale etme şansımız oluyor. Telegram’da göndermiş olduğunuz bir mesajın üzerine tıklayarak düzenleme yapabilirsiniz. Diyelim ki göndermiş olduğunuz mesajı silmek istediniz. Bu özellik, WhatsApp’ta da mevcuttu, ancak mesajı sildiğiniz takdirde alıcıya “Bu mesaj silindi.” ifadesi gözüküyordu. Telegram’da mesajı tamamen sildiğiniz zaman, alıcı bunu fark etmeden hiç göndermemiş gibi oluyorsunuz.

Telegram’ın avantajları saymakla bitmiyor. “Neden Telegram Kullanmalıyım?” diyenleri, sizin için uygulamanın artılarını paylaşmak istedik:

 • Telegram, telefonda daha az yer kaplıyor ve daha seri çalışıyor.
 • Az şarj kullanımı ile de gönüller de yer ediyor.
 • Telegram ile telefon numaranızı paylaşmadan sadece kullanıcı adınızla gruplara katılabilirsiniz.
 • İstelik, sınırsız üye sayılı gruplar kurmaya imkan tanıyan Telegram, büyük topluluklar kurmak isteyenler için de ideal görünüyor.
 • Telegram’da mesajlaşmayı eğlenceli kılan yüz binlerce dahili ve hareketli sticker bulunuyor.
 • Telegram, zamanlanabilir mesaj gönderimi sayesinde mesajınızın karşı tarafa ileri tarihte iletilmesini sağlıyor.  
 • “Karşı taraf çevrimiçi olunca gönder” seçeneği ile ters bir zamanda mesaj atıp rahatsız etmek istemediğiniz kişiler çevrimiçi olduğunda sizin mesajınızı görüyor.
 • “Sessiz gönder” seçeneğini seçtiğinizde alıcının telefonuna bildirim gitmeden mesaj gönderimi sağlıyor.
 • Telegram “Gece Modu” sayesinde göz yormadan, tamamen siyah ya da mavi ekranda sohbet imkanı tanıyor.
 • Özel tema desteği sayesinde Telegram uygulamasını kişiselleştirebilir, sohbetin ve baloncukların renklerini de isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
 • Telegram’ın bilgisayar programı de WhatsApp Web’e kıyasla çok daha hızlı, minimal ve işlevsel kullanım sağlıyor.

Özetlemek gerekirse Telegram, tüm avantajları ile mobil mesajlaşma olayını hayli kolay hale getirecek özellikleri bünyesinde barındırıyor. Güncel olarak yeni özellikler eklenen Telegram, sürekli kendini geliştirerek ve kullanıcıların veri güvenliğini öncelik alarak WhatsApp için ciddi bir rakip olarak görülüyor. Özellikle yeni WhatsApp sözleşmesi, kullanıcıların şimdiden Telegram’a geçişini hızlandırmış gözüküyor. Gelecek zamanda sohbet uygulamalarında kazanan kim olacak yaşayarak göreceğiz. 

 

0

Yorumlar