E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Web Sitenizin Mobil Dostu Olması İçin Geçerli 6 Neden

Web Sitenizin Mobil Dostu Olması İçin Geçerli 6 Neden

Her geçen gün pek çok şirket mobil dostu web siteleri tasarlıyor. Neden Mi? Çünkü bunu yapmak zorundalar. Günümüz şartlarında küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin mobil dostu bir web siteye ya da en azından mobil uygulamaya sahip olması aranan bir koşuldur.

 

Türkiye nüfusunun yarıdan fazlası akıllı telefona sahip ve 2012 verilerine göre %88’i internet bağlantısını akıllı telefonlar aracılığıyla gerçekleştiriyor. 2017 yılına gelindiğinde, bu rakamın %90’ı aşacağı tahmin ediliyor. O halde, web sitenizin niçin mobil dostu olması gerektiğine dair nedenlere hep birlikte bakalım.

 

1.Erişim:

Mobil dostu web siteleri potansiyel müşterilerinizin her zaman, her yerden ve en kolay şekilde şirket bilgilerinize , ürünlerinize ve servislerinize erişebilmesine izin verir. Erişilebilirlik, şirket başarınızın anahtarıdır.

 

2.Elverişlilik:

Mobil dostu web siteleri, mobil telefon kullanıcıları ve özellikler akıllı telefon kullanıcıları için oldukça elverişlidir. Dilerseniz bu işin bir matematiğini yapalım. Eğer web siteniz mobil dostu olarak tasarlanmışsa, çok daha fazla insan erişim sağlayarak, şirketinizin tıklanma ve dönüşüm oranlarını arttıracaktır. Günümüzde insanlar akıllı telefonları aracılığıyla araştırıyor, alışveriş ediyor, otel incelemesi yapıyor ve rezervasyonlarını oluşturuyor.

 

Mobil dostu web sitesine sahip olan şirketler, daima görünür oldukları ve bundan kaçamadıkları için sürekli olarak ilerleme kaydediyorlar. Dolayısıyla akıllı telefon kullanıcıları, rakiplerinizin mobil dostu web sitelerine yönelirken, sizin mobil uyumu olmayan web sitenizi tercih etmeyeceklerdir.

 

3.Sosyal Medya Kraldır:

Temmuz 2013 yılında, tam olarak 93 milyon kullanıcı, sosyal ağ sitesi Facebook’a akıllı telefonları üzerinden ulaştı. Günümüzde Facebook kullanıcıların %70’inden fazlası bu sosyal kanala masaüstü bilgisayarlar yerine mobil olarak erişmeyi tercih ediyor. Katılımcıların %62’si, alışveriş tercihlerinden önce küçük ölçekli markaları araştırmak için Facebook’un en kullanışlı sosyal ağ olduğunu söylüyorlar. (godigitalmarketing.com) Eğer akıllı telefon kullanıcıları, Facebook, TripAdvisor ya da Twitter aracılığıyla tıkladıkları bir linkle soluğu sitenizde alırlarsa, mobil dostu web siteniz sizi lanetlenmekten kurtaracaktır.

 

responsive_web_design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Mobil SEO:
Mobil dostu olmayan ya da mobil uyum için yanlış yapılandırılmış web siteleri indirgeyeceğini açıklayan Google, mobil SEO üzerinde güçlü bir duruşa sahip. Google bu indirgemenin sadece mobil, akıllı telefon dostu arama sonuçlarını ve mobil uyumlu olmayan yanlış yapılandırılmış web sitelerini etkileyeceğini belirtmiştir. Eğer mobil arama sonuçlarında listelenmiyorsanız, işiniz bitmiştir. Çünkü rakipleriniz mobil teknolojilerde görünebilirken siz çoktan kaybetmiş olursunuz.

 

5.Satış:

Mobil dostu şirket sitelerinin satış oranları daha kalın çizgilerle görünür. 2013’ün 4. çeyreğinde görüldüğü gibi, internet kullanıcılarının %34’ü mobil cihazlarını almayı düşündükleri servis ve ürünleri araştırmak için kulanmış. (statisca.com) Bu nedenle, bir şirket sahibi olarak kendinize sormanız gereken soru şu: ‘ Ben bu trendin bir parçası olmalı mıyım?’ Cevap kesinlikle ‘Evet’ olacaktır.

 

6.Mobil İnternet= Yeni İnternet:

Ocak 2014’te Amerika Birleşik Devletleri’ndeki internet kullanımının %55’ini mobil cihazlar karşılıyor. Uygulamak, internet trafiğinin % 47’sini oluşturuyor ve bu trafiğin %8’i mobil internet sağlayıcılarından geliyor. (comscore.com)
Mobil cihazlardaki toplam internet kullanımı çok öncelerde PC kullanımını aşmış olmasına rağmen, tek başına uygulamalardaki bu oran ilk kez karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, 2013 yılındaki PC satışları, 10 yıllık bir dönemde en kötü serbest düşüşü yaşadı.

 

Sizlerin de görebileceği gibi, Pek çok i insanın mobil cihazları aracılığı ile internete bağlanma ve şirket web sitelerini mobil üzerinden ziyaret etmesi hızla artan bir eğilim olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar web sitenize ulaştıklarında, okunmayan, müsait olmayan, karmaşık bir site ile uğraşmak istemiyorlar. Dolayısıyla, mobil dostu sitenizin basit, sezgisel, hızlı yüklenen ve kolay gezilebilir olması zorunluluk arz ediyor.

 

Şirketinizin dijital pazarlama koşulları, masaüstü hizmetlerden çok daha farklı bir yöne evriliyor. Şirket sahibi olarak, eskimiş kavramları kapı dışarı etmeli ve insanların size internetten nasıl ulaştığına, şirketinizin onlara neler verebileceğine, ürün ve hizmet tedarikini nasıl karşılayacağınıza dair yeni gerçeklikleri sahiplenmelisiniz.

 

Mobil görünürlüğün dijital tanıtıma yön verdiğini bu zamanda, kişisel ve kurumsal bir marka olarak sizleri de mobil dostu olmaya davet ediyoruz.

0

Yorumlar