E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Türkiye’nin Youtube Kullanımı

Türkiye’nin Youtube Kullanımı

Google’dan sonra dünya çapında popülerliği ikinci sırada yer alan video paylaşım ağı Youtube, 2016 yılının “Türkiye Kullanıcı Profili Araştırması” nı yayınladı. Uluslararası bazda bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Youtube’a her 1 dakikada 400 saatlik video yüklemesi yapılıyor.

 

Tüm dünyada kendi fenomenlerini yaratmayı başaran sosyal ağ platformu, ülkemizde de genç, yetişkin ayırt etmeksizin 7’den 70’e geniş bir kitle tarafından kullanılıyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de;

    • 16-24 yaş aralığının %72’si,
    • 25-34 yaş aralığının %65’i,
    • 34-44 yaş aralığının %75’i,
    • 45-54 yaş aralığının %48’i

Youtube’da günlük bir rutin olarak video izliyor.
Peki Türkiye’deki kullanıcılar Youtube videolarını en çok nerede izliyor?

Youtube’u her gün ziyaret eden kullanıcıların %52’si video izleme etkinliğini ev dışında gerçekleştiriyor. Ancak genel dağılıma bakıldığında Türkiye’de Youtube’a erişim en çok evden sağlanıyor. Hatta evin her yeri Youtube izleyicisi için müsait bir alan olarak belgeleniyor.

youtube-kullanici-profili-arastirmasi-2016

İstediğimiz anda, istediğimiz konuda dünyanın içeriğini bize sunan farklı kanalları sayesinde Youtube, televizyon gibi geleneksel yayıncılık yapan araçlara güçlü bir alternatif oluyor. Türkiye’deki Youtube kullanıcıları, başkaları ile paylaşmak, eğlenmek, öğrenmek, özgün içerikler araştırmak hatta alışveriş yapacakları ürün hakkında bilgi almak için Youtube’a giriş yapıyorlar.

youtube-kullanim-amaclari

Youtube kullanıcılarının en çok izlemeyi tercih ettikleri içeriklerin başında müzik videoları geliyor. Ardından komedi, kendin yap, yemek tarifi, bilim, eğitim, haber, teknoloji, spor gibi ilgi alanları en çok izlenen türler arasında geliyor.

 

Türkiye’de de yoğun bir artış gösteren Vlog temalı içerikler sayesinde Youtube ülkemizde eriştiği kullanıcı sayısını her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

0

Yorumlar