E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
13 Ekim Dünya Konut Günü

13 Ekim Dünya Konut Günü

Dünya Konut Günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı kararla 1985 yılından beri her 13 Ekim’de dünya çapında kutlanıyor. İnsanların barınma ve yerleşim hakkını temel alan Dünya Konut Günü kapsamında, tüm yerleşim olanaklarını insan yaşamına kaliteli bir şekilde entegre etmenin çözüm yolları aralanıyor. Yerleşim yerlerindeki imkanların iyileştirilmesi, bireyin barınma ihtiyacının karşılanması için ülkemizde de konut sektörü hızlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Gayrimenkul pazarlamasının kaydettiği başarılı ivme sayesinde bugün Türkiye’de konut sektörü en hareketli günlerini yaşıyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı bilgilere göre 2016 Ağustos ayında Türkiye genelinde 114.751 konut satıldı. 2015 yılının başlarında ortalama 80 bin olarak kayıtlara geçen konut satışının, geldiğimiz noktada epey yükseldiği gözüküyor.

shutterstock_339704276

Konut alım-satımındaki oran büyüdükçe yerli ve yabancı yatırımcıların ülkemizdeki gayrimenkul sektörüne ilgisi de artış gösteriyor. Kent yaşamına ayrıcalık katan konut projeleri, her geçen gün standartlarını daha da yükselterek, yaşam kompleksi olarak yükselmeye devam ediyor. Türkiye genelinde tamamlanan projeler neticesinde 53.784 konut ilk kez alıcısı ile buluştu. İkinci el konut satışları ise 60.967 olarak belirtiliyor.

 

2016 yılında konut satışlarında en yüksek paya sahip olan şehir elbette İstanbul olarak ön plana çıkıyor. Ardında Ankara ve İzmir, gayrimenkul sektöründeki satış ivmesi ile sıralamayı takip ediyor. Eskişehir’de da hızlı bir yükseliş gösteren konut satışları, kentteki gayrimenkul firmalarının itibarını ve başarısını yukarıya taşıyor.

shutterstock_283473830

Eskişehir inşaat firmaları, alıcıya sundukları olanaklarla kent yaşamını yeniden inşa ediyor. Son dönemlerle büyük çaplı konut projeleri ile gündeme gelen Eskişehir, her geçen gün daha çok aileyi düşlediği yuva ile buluşturuyor.

 

Biz de Sıradışı Digital olarak, Eskişehir ve Ankara’daki dijital gayrimenkul faaliyetlerimizle konut sektörünün nabzını tutmaya devam ediyoruz. Herkesin daha iyi bir yaşam hakkına olan inancımızla inşaat sektörünün Dünya Konut Günü’nü kutluyoruz.

0

Yorumlar