E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Tasarımcılar İçin Murphy Yasaları

Tasarımcılar İçin Murphy Yasaları

Murphy Yasası’nı mutlaka duymuşsunuzdur, değil mi?

“Yanlış gitme olasılığı bulunan bir şey, mutlaka yanlış gider.”
der Edward Murphy.

Peki bunu tasarım dünyasına uygulasak nasıl olur?  Hani şu her gün yetiştirmeye çalıştığımız işler, müşterinin ısrarlı revizeleri ve logoyu bir büyütüp bir küçülttüğümüz çalışma dosyaları… Böyle uzayıp giden bu liste, dile gelse de bir konuşsa neler neler söyler?

 

1. Bilgisayar Hep En Kötü Zamanlarda Çöker

siradisi-digital-tasarimda-murphy-kanunlari

 

Çalışmaların çoğu,  sözleşmiş gibidir… “Kaydet” butonuna basmaya fırsat tanımadan, işin en mühim yerinde bilgisayar yavaşlar, yavaşlar, yavaşlar. Ve nihai son: çalışması dosyası donar. O andan itibaren ne fareye söz geçirebilirsiniz ne de teknoloji devi bilgisayarınıza.

 

2. Müşteri, Favori Tasarımdan Hep Nefret Eder.

siradisi-digital-tasarimda-murphy-kanunlari2

 

Sizin emek, emek dokuduğunuz tasarımlar, gözünüzün bebeği olan favor fikirler müşterinin gözünde hep ama hep biraz eksikdir. Sizin “işte bu dediğiniz” o favori tasarıma şans vermemekte üstüne yoktur müşterinin. Ve gider sizin çok da içinize sinmeyen o çalışmayı beğenir.

 

3. O Büyük  “Deadline” Yaklaşırken, İlham Perileri Ortada Yoktur.

siradisi-digital-tasarimda-murphy-kanunlari3

 

İşiniz büyük markalar için fikir üretmekse zaman, çoğu zaman olduğundan daha baskıcı ve dayatmacı gelecektir. Adeta saatin tiktakları beyninizin ucra köşelerine ulaşır. Ve kreatif anlamda büyük bir tıkanma yaşarsınız. Bu hep böyledir. İlham perileri, en güzel cümleleri hep en olmadık anda kulağınıza fısıldar. Son teslim tarihine adım adım yaklaşırken “Şimdi panik yapabilir miyiz?” diye ajans köşelerinde içten içe haykırırsınız.

 

4. Daima Gözden Kaçan Pikseller Vardır.

siradisi-digital-tasarimda-murphy-kanunlari4

 

Mükemmel bir maskeleme yapmak ya da vektörlerin tam istediğiniz yerde durmasını sağmak için çalışmaya zoom yaparsınız. Uzun bakışmalar sonrasında yüksek dozda zoomdan sarhoş olur ve bazen bir çizgiyi ya da pikseli gözden kaçırıverirsiniz. İşin ilginç yanı mükemmel çalışmanızın orta yerinde duran o lanet noktayı çalışma, onaya gidene kadar da farketmezsiniz. Her aksilikte olduğu gibi Murphy yine başroldedir ve bu onun uzmanlık alanıdır.

 

5. İhtiyacınız Olan O Fontu Asla Bulamazsınız.

siradisi-digital-tasarimda-murphy-kanunlari5

 

Bazı fontlar vardır; onları ilk görüşte çok beğeniriz, güzel yerlerde de kullanacağımızı da biliriz. Bazen yüklemeden aklımızın bir köşesine kazırız. İşte tam da o fontun mükemmel duracağı tasarımı hayata geçirdiğimizde font kayıplara karışır. İndirilenler klasörünü didik didik ederseniz, tasarım sitelerinde bir izine rastlar mıyım diye gezer gezer durursunuz.  Çünkü Murphy Yasaları böyle istemiştir.  Ve biliriz ki elden başka bir şey gelmez.

 

 

0

Yorumlar