E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Konut Sektörü 2016 Yılını Nasıl Kapattı?

Konut Sektörü 2016 Yılını Nasıl Kapattı?

Dijital marka dönüşümünün nimetlerinden her sektör en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Dijital gelişim faaliyetleriyle varlığına güç katan sektörlerden biri de hiç şüphesiz ki gayrimenkul sektörü. Yeni inşaat projesini tanıtacaklar, ev alacaklar, konut satacaklar, daire kiralayacaklar, yepyeni yatırım planları yapanlar… kısacası herkes karar alma sürecinde interneti büyük bir araç olarak görüyor.

 

Gayrimenkul sektörünün dijital paydaşlarından biri olan Hurriyetemlak.com, Aralık 2016 Emlak Endeksi’ni açıkladı. Biz de Sıradışı Digital Experience Studio olarak sizler için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir inşaat piyasası rakamlarını inceledik. Detaylara aşağıdaki infografik videomuzdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Konut sektörüne Aralık ayı çerçevesinden baktığımızda ülke genelinde daire fiyatlarından %14 oranında bir artış olduğunu görüyoruz. Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatı ortalama 2.737 lira değerinde seyrediyor. Kiralık konutlarda ise %4’lük bir artış söz konusu. Türkiye genelinde kiralık evlerinde metrekare fiyat ortalaması 17 lira olarak kayıtlara geçti.

 

Yılın sonuna yaklaşırken gayrimenkul piyasasında da fiyatlar illere göre artış gösteriyor. İstanbul’da 4,400 lira olan satılık konutların metrekare fiyatı, Ankara’da 1,752 lira, İzmir’de 2.419 lira, Bursa’da 1.700 lira ve Eskişehir’de 1.560 lira olarak alıcı buluyor.

Kiralık konutlara bakıldığında ise 21 lira metrekare fiyatı ile yine en yüksek fiyat aralığı İstanbul’da. Ankara’da kiralık konutların metrekare fiyatı 9 lirayken, İzmir’de 11 liraya yükseliyor.  Sanayi şehri Bursa’da kiralık evler 9 lira metrekare fiyatıyla emlak piyasasına sunuluyor. Öğrenci kenti Eskişehir’de ev kiralayanlar metrekare başına ortalama 7 lira ödüyor.

Konut sektörü, 2017 yılı ile birlikte giderek daha da dijitalleşiyor. Bu anlamda Sıradışı Digital Experience Studio  olarak biz de hizmet sunduğumuz gayrimenkul firmalarına çok yönlü iletişim çalışmaları planlıyoruz. Nesnel verileri temel aldığımız infografik çalışmalarla ev satın alma sürecinde kullanıcılara farklı detaylar sunuyoruz.

 

Siz de inşaat projelerinizi daha çok kişiye duyurmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

0

Yorumlar