E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Harika Logolar Tasarlatacak 6 Öneri

Harika Logolar Tasarlatacak 6 Öneri

Logo tasarımında genel kural, tasarımı olabildiğince sade hale getirmektir. Bunun nedeni çok açıktır: Sade bir logonun akılda kalıcılığı yüksektir.

Buna rağmen, sade ancak etkili bir logo üretmek zorlu bir iştir. Sadeliğin yanında markanın farkını, renkleri, görsel çekiciliği ve diğer birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır.

Logo, bir markanın ilk izleniminde çok büyük bir rol oynar. Bir kişi markanızın logosunu ezberlediyse, onu tanıyor demektir. Yani logo, pazarlamada belirgin ve inkar edilemeyecek kadar önemli bir parçadır.

İyi bir logo tasarımı için bazı altın kurallar vardır. Bu yazımızda, bahsettiğimiz altın kurallardan altı tanesini görebilirsiniz.

 

1. Markanın Özünü Yakalayın

Logonun markayla eşleşmesi için, tasarımdan önce markayı iyice tanımalısınız. Markanın karakteri doğrultusunda oluşturacağınız logo, en iyisi olacaktır.

Tasarlayacağınız logonun renkleri, markanızla ilişkili olmalıdır. Bu renklerin özel bir şey ifade etmesi ve markanızla eşleşmesi gerekmektedir.

 

2. Renkleri Etkili Bir Şekilde Kullanın

Renkler hakkında birkaç şey daha söyleyelim. Renk psikolojisi adlı bir bilim dalı olduğunu biliyorsunuz. Burada bilim sayesinde elde edeceğimiz bilgi, logo tasarımı için de oldukça önemlidir.

Renk psikologlarına göre yeşil; güvenlik, doğa, sağlık ve tazeliği simgeler. Yani gıda şirketleri için iyi bir seçenektir. Sarı; insanlar tarafından yenilik ve iyimserlik rengi olarak algılanır. Bu nedenle teknoloji şirketleri tarafından tercih edilir. Mavi; bilgelik, güven ve istikrarı sembolize eder. Bu örnekler gibi sizin de marka için doğru rengi seçmeniz ve bu rengin ne tür bir izlenim oluşturacağını bilmeniz gerekir.

 

3. Taklitçi Olmayın

Logo tasarımında karşılaşabileceğiniz en kötü şeylerden biri, tasarladığınız logonun zaten var olmasıdır. Telif hakkı ile ilgili sorunların yanı sıra, izleyicilerin logonuzu hatırlaması konusunda sıkıntı yaşarsınız. Çünkü onların zihninde bu logo diğeri ile eşleşmiş olabilir.

Elbette tasarlanmış binlerce logo var ve sizin logonuzun da bazı logolarla benzerlikleri olacak. Telif hakkı sorunu olmadığından emin olmak için internette bir arama yapabilirsiniz.

 

4. İşin Sırrı Sadelikte

İkonik logoların hepsinin sade olduğunu fark ettiniz mi? Apple, Nike, Microsoft, Audi ve daha bir çok markanın logosu minimalist şekilde tasarlanmıştır. Fakat bu logoların her biri benzersizdir.

Marka büyüdükçe, logo tasarımının gelecekte değişebileceğini unutmayın. Fakat bunu yaparken, önceki logonun esnek bir yapıda olması gerekir ki, yenilenen logo eskisi ile bağlantılı olabilsin. Esnek bir yapı için çemberler, çizgiler, yüzükler gibi basit öğeler kullanabilirsiniz. Ancak bunları kullanırken yaratıcılığı azaltmamaya önem gösterin.

 

 

5. Doğru Fontları Kullanın

Çok sayıda yazı tipi olduğunu ve bunların arasından doğru olanı seçmenin kolay bir karar olmadığını biliyoruz. Ancak bu yazı tiplerini kategorilendirerek seçimi biraz olsun kolaylaştırabiliriz. Örneğin ‘Serif’ geleneksel görünmesi gereken logolarda kullanılırken, ‘Sans-Serif’ modern görünümlerde mükemmel bir seçim olabilir. Yazı tipine bağlı olarak logoyu da şekillendirmeniz gerekebilir.

 

6. ‘Aktif’ Bir Logo Tasarlayın

Aktif bir logoya sahip olmak, birçok şirket tarafından kullanılan önemli bir ipucudur. Bu tür logoların en güzel örneği Twitter logosudur. Logonun önceki sürümlerinde kuş ayakta duruyordu ve bu yüzden pasifti. Daha sonra şirket tasarımcıları logoyu geliştirerek uçan bir kuşa dönüştürdüler. Twitter’ın yeni logosu, kuşu yukarı ve öne ilerleterek, şirketi başka bir seviyeye çıkardı.

Logonuza bir nesne eklerseniz, onu aktif hale getirmeyi aklınızda bulundurun.

 

Her logo, markanın benzersizliğini andırmalıdır. Bu ipuçlarını dikkate alırsanız en mükemmel logoyu tasarlama yolunda ilk adımı atmış olursunuz.
0

Yorumlar