E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
2017’nin Dijital Dünyada En Dikkat Çeken 10 Reklamı

2017’nin Dijital Dünyada En Dikkat Çeken 10 Reklamı

Reklamcılık dünyasında bir hayli hareketli geçen 2017 yılını geride bıraktık. Yıl içinde birçok viral kampanya ve birbirinden kaliteli dijital işlerle karşılaştık. 2017 yılında yapılan en dikkat çekici reklam kampanyalarından birkaç tanesini bu yazıda görebilirsiniz.

 

1- New York Times / Gerçeği Bulmak Zordur

Büyük etki uyandıran bu muhteşem seri; The New York Times ve reklam ajansı Droga5 tarafından hazırlandı. Reklamlar hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı ve siyasi iklimde gerçeği bulmanın tehlikeleri korkusuz bir şekilde vurgulandı.

 

2- Burger King / Junior’a Zorbalık Yapmak

Gizli kamera yerleştirerek, sosyal deney şeklinde uygulanan bu reklam kampanyası, fiziksel ve psikolojik şiddet gören öğrencilere dikkat çekiyor. Yapılan sosyal deneyde, Burger King’e gelen müşteriler; önce bir birinci sınıf öğrencisinin(Jr.) zorbalığa uğramasına, daha sonra sipariş verdikleri Whooper Jr.’ın ezilmiş olmasına tanıklık ediyorlar. Sonuçlara bakıldığında ise, Whooper’ını ezilmiş olmasını şikayet edenlerin sayısının, birinci sınıf öğrencisine yapılan zorbalığa karşı koyanlardan düşük olduğu görülüyor.

 

3- State Street / Korkusuz Kız

Heykeltraş Kristen Visbal tarafından yapılan bu bronz heykel, 2017 yılında reklamcılık dünyasında büyük bir olay oldu. Wall Street çalışanları arasında pek fazla cinsiyet çeşitliliği olmayışına dikkat çeken Korkusuz Kız heykeli, sokağın bir ikon haline gelmiş kızgın boğa heykelinin tam karşısında, cesur bir şekilde göğüs geriyor. Reklam ajansı McCann New York ve State Street işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışma, Cannes Lions 2017’den de sayısız ödül ile dönmeyi başardı.

 

4- Geico / Kaza

Mizah seviyesi yüksek bu reklam serisi, sigorta şirketi Geico için, reklam ajansı The Martin Agency tarafından yapıldı. Toplam sekiz kısa videodan oluşan seri, sosyal medyada da çok fazla paylaşılarak bir viral haline geldi.

 

5- Nespresso / Eve Dönüş

McCann New York tarafından hazırlanan, George Clooney’li bu reklam videosu, ünlü aktörü kült filmlerin arasında bir yolculuğunu anlatıyor. Psycho, Easy Rider, Smokey and Bandit, Muppets gibi klasik filmlerin içine muntazam bir şekilde konulmuş George Clooney, neşeli bir yolculuktan sonra evine varıyor.

 

6- Netflix / Stranger Things Snapchat Filtresi

Snapchat uygulamasına getirilen bir arttırılmış gerçeklik filtresi ile, Stranger Things dünyasına geçiş yapabiliyorsunuz. Karşısınıza çıkan kapıdan geçerek Stranger Things’in ünlü ışıklı odasına geçiyor ve etrafı seyrediyorsunuz. Dijital dünyanın gelişimi ile farklı reklam tekniklerinin uygulanmasını görüyoruz 2017 yılında.

 

7- Apple / iPhone ile Çekildi

Donald Trump’ın ABD’yi Paris İklim Anlaşması dışına çekmesinde kısa bir süre sonra, Apple bu protesto reklamını sunarak büyük dikkat çekti. Reklamda Carl Sagan’ın 1994 yılında yazdığı Pale Blue Dot isimli kitabından bir bölüm okunurken, iPhone ile çekilen doğa görüntülerine yer veriliyor. Carl Sagan; ‘Kaybetmek zorunda olduğumuz her şeye şiirsel bir uyarı olarak hizmet ederken, uygulanabilir bir B Planı yoktur.’ diyor.

 

8- PlayStation / Gravity Cat

2017 yılının başlarında, Play Station tarafından yayınlanan bu reklam filmi, Gravity Daze 2 oyunu için yapıldı. Filmde yavru bir kedinin yerçekimini alt üst ederek sahibine heyecanlı anlar yaşatması anlatılıyor.

 

9- Nike / Arap Ülkelerinin Kadın Sporcuları

Nike’ın bu iddialı reklam filminde, arap ülkelerinden beş profesyonel kadın sporcuyu görüyoruz. Cinsiyetçilik karşıtı olan cesur reklam filmi, sosyal medyada büyük bir olay yaratmıştı.

 

10- Netflix Türkiye / Orklar Aramızda

Son maddede ise Türkiye’den bir reklam kampanyasına yer veriyoruz. Bright filmi için Tribal Worldwide İstanbul tarafından yapılan reklam filminde, orkların Türkiye’de yaşadığını görüyoruz. Daha önce Sadettin Teksoy ve Barış Manço’nun Dönence’sini Stranger Things tanıtımlarında da kullanan Netflix Türkiye, reklam dünyasında etkili bir yıl geçirdi.

0

Yorumlar