E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Youtube Videolarına Daha Çok Trafik Çekmek İçin 3 SEO Taktiği

Youtube Videolarına Daha Çok Trafik Çekmek İçin 3 SEO Taktiği

Dijital video içerik denildiğinde aklımıza gelen ilk kanal, elbette ki YouTube. Her gün milyarlarca kullanıcının ziyaret ettiği ve bir dakikada 100 saatten fazla videonun yüklendiği bu sosyal ağda yer almak, kullanıcılar için büyük bir fırsat sunuyor.

 

YouTube’un neredeyse sınırsız bir potansiyele sahip, güçlü bir trafik kaynağı olduğu artık bir sır değil. Ancak bir takım ufak problemlerde yok değil.

 

Hepimizin bildiği gibi Youtube, son derece kalabalık bir yer. YouTube’da rekabet etmek zorunda olduğunuz içeriğin yoğunluğunu göz önünde bulundurursak, aklımıza bariz şu soru geliyor:

“İnsanlar, milyonlarca video içerik yerine SİZİN videonuzu nasıl izleyecek?”

İşte bu sorunun doğru cevabı, Youtube SEO çalışmasında saklı. Youtube’a basit olarak video yükleyip viral olmasını beklemek oldukça hayalperest bir yaklaşım.

 

Ancak, videolarınızı SEO için optimize etmeye daha fazla vakit ayırırsanız, rakiplerinizinden çok fazla trafik elde edeceğiniz bir gerçek.

 

Öyleyse, gelin Youtube videolarında daha çok trafik çekmek için mutlaka uygulamanız gereken 3 SEO taktiğine daha yakından bakalım:

 

1. Video Açıklamalarını Oldukça Uzun Yazın

YouTube ve Google, (henüz) yüklediğiniz videoları ne izliyor ne de dinliyor. Dolayısıyla bu, videonuzun konusunu anlamak için yazdığınız metne çok daha fazla ağırlık verdikleri anlamına gelir. İşte bu yüzden, video açıklamalarınızı olabildiğince detaylandırın.

 

YouTube, videonuz hakkında ne kadar çok şey biliyorsa, onu hedef anahtar kelimeniz için daha güvenle sıralayabilir.  O nedenle videolarınızın altına nitelikli bir blog postu yazmaktan hiç çekinmeyin. Ve video açıklamanızın en az 200 kelime olmasına özen gösterin.

 

Bu uzun açıklamalar, diğer tekniklerle birlikte kullanıldığı takdirde hedef anahtar kelimenizin video sıralamasında hızlı bir şekilde yükselmesine yardımcı olur.

 

2. “Video Anahtar Kelimeleri” Kapsamında İyileştirme Yapın

 

YouTube sıralamasında yer edinmek harika. Ama ondan daha iyi başka bir şey varsa o da hem YouTube’da, hem de Google sıralamasında yer bulmak.

 

Her ne kadar Google, YouTube videolarına “Arama Motoru Sonuç Sayfası”nda doğal bir avantaj sağlasa da, bu yalnızca belirli anahtar kelimeler için geçerlidir. Bu anahtar kelimelere de “Video Anahtar Kelimeler” adı verilir.

 

Videonuz için bir anahtar kelimeye karar vermeden önce, ilk sayfada video sonuçları olup olmadığını kontrol edin. Böylece, videonuzu Google’da ve YouTube’da sıralamaya almak için potansiyel olarak dikkat etmeniz gereken anahtar kelimelere daha net bir şekilde karar verebilirsiniz.

 

3. Çevrimiçi Topluluklardan Daha Fazla Video İzleme Alın

 

Quora ve LinkedIn grupları gibi çevrimiçi topluluklar, trafik çekmek için harika yerlerdir.  Ancak şöyle bir durum var ki; çoğu topluluk içeriğin her yerine bağlantılar bırakan birine nazik davranmaz. Bu gibi topluluklar, ancak yararlı Youtube videoları paylaşmanız için açıktır.

 

Öyleyse öncelikli olarak yapmanız gereken şey: topluluğunuzda videonuzun yanıtlamasına yardımcı olabilecek bir soru türetmek. Ardından, bir miktar bilgi verin ve bu konuya bir değer yükleyin. Böylece, gruptaki bireyleri, daha fazla bilgi istemeleri halinde videonuza yönlendirebilirsiniz.

 

Video görüntülemelerinizin sayısı ve kalitesi, en önemli YouTube sıralama faktörlerinden biridir. Hedeflenen topluluklardan görüntüleme almak ise sizi harika sonuca ulaştırır.

 

0

Yorumlar