E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Youtube Reklamcılığı İle Pazarlamada Sınırları Kaldırın

Youtube Reklamcılığı İle Pazarlamada Sınırları Kaldırın

YouTube, dijital pazarlamanın temel platformlarından biri. Gün içinde YouTube’da pek çok farklı etkinlik gerçekleştiriyoruz. Ve her an, farklı ses ve görüntü uyaranlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Haliyle bu durum, tüm Dünya genelinde YouTube’ın ciddi bir etkiye sahip olduğunu kanıtlıyor.

 

Video paylaşım ağı olarak popüler bir konumda yer alan YouTube, sadece müzik dinlediğimiz, dizi izlediğimiz, eğlenceli kanalları takip ettiğimiz bir platform olmanın dışında, satın alma kararlarımızı da şekillendiren bir mecra. Nasıl mı? Öncelikle satın almaya ihtiyaç duyduğumuz her ne ise ev, araba, beyaz eşya, cep telefonu, bilgisayar, giyim ya da gıda… vb. kısa bir web araştırmasından sonra bir de YouTube’un onayına sunuluyor. İlgili ürünle alaka Youtube videoları izliyor ve ardından satın alma ya da almama kararımızı net olarak belirliyoruz.

 

YouTube kullanım istatistiğini gözler önüne seren “Türkiye Kullanıcı Profili Araştırması”  çerçevesinde popüler video paylaşım ağının kullanıcılar üzerindeki etkisini, kurguladığımız motion grafik içeriğinde detaylıca inceleyebilirsiniz.

 

 

Özellikle son yıllarda video içerik paylaşımının ve tüketiminin ciddi bir boyuta ulaşması ile YouTube, paylaşımın yeni adı olarak değerlendiriliyor. Türkiye genelinde ufak bir değerlendirme yaptığımızda:

Kullanıcıların %67’si YouTube içeriklerini sevdikleriyle paylaşıyor.

Peki, YouTube’a Neden Giriyoruz?
 • %58 eğlenmek için,
 • %47 öğrenmek için,
 • %25 özgün içerik için,
 • %23 ürün araştırması için,
Türkiye’nin Ortak Tutkusu YouTube
 • Türkiye’de yaşayanların %90’ı her ay YouTube’a erişiyor.
 • YouTube’un Türkiye’de aylık 26 milyon
YouTube’un Ekranı İse Akıllı Telefonlar
 • Kullanıcıların %86’sı  YouTube’a akıllı telefonlardan ulaşıyor.
 • Gelecek yıllarda mobil internet kullanımının doruğa çıkması beklenirken akıllı telefonlardan YouTube izleme oranları da zirveye ulaşacak.
Evin Her Bölgesi YouTube Seyretmek İçin Müsait

YouTube’a evde girenlerin;

 • %49 salonda,
 • %24 yatak odasında,
 • %13 çalışma odasında,
 • %4 mufakta izliyor.

 

Evde YouTube, Dışarıda YouTube

Her gün YouTube’a düzenli girenlerin %52’si ev dışında video izliyor. Ev içindeki YouTube kullanımı da oldukça fazla. YouTube gün içinde arka planda çalışmaya devam eden, adeta dijital çağın vazgeçilmez aracı olarak değerlendirilebilir.

YouTube Yolcusu Kalmasın

Kullanıcıların %29’u YouTube’a seyahat anında bağlanıyor. Akıllı telefon kullanımı hayli yüksekken seyahat anında YouTube erişim oranının bu denli düşük olmasını, ülkemizdeki internet hızı ve kapsama alanı ile ilişkilendirebiliriz.

Televizyon Açık Olsa Da YouTube’dayız

YouTube kullanıcıların %72’si TV izlerken bile YouTube’da. Bu da her ne kadar izleme alışkanlıklarımız geleneksel mecrada kalmış olsa da çağın gerekliliklerinden vazgeçmediğimizi gösteriyor.

 

YouTube’u TV’ye Göre Daha Sık Tercih Eden Kitle:

25-44 yaş arasındaki kullanıcıların %10 YouTube’u tercih ediyor.

 

YouTube’un Yaşı Yok

YouTube kullanıcılarının

 • %48’ini yetişkin ebeveynler,
 • %26’sını ise 34 yaş altı genç anne ve babalar oluşturuyor.
Ne Alırsan Al Önce Bir YouTube’a Bak

Ürün alacak kullanıcıların %63’ü satın almadan önce YouTube’da araştırması yapıyor.

YouTube’a Bakmadan Otomobil Almıyoruz

Otomobil satın alanların %62’si almadan önce mutlaka YouTube’da araştırma yapıyorlar.

YouTube’a Verilen Reklamlar İzleniyor

Kullanıcıların %57’si YouTube’da karşısına çıkan reklamların tamamını ya da bir kısmını izliyor. Bu da YouTube reklamlarının ilgili hedef kitleye doğrudan ulaştığına bir kanıt oluyor.

 

Çağın parlayan içeriği video reklamlar ile siz de işletmenizin dijital pazarlama stratejisini yenilemek isterseniz Sıradışı Digital Experience Studio‘nun multi-disipliner, profesyonel ekibi ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Kurumsal kimlik tasarımı, web tasarım ve kodlama, sosyal medya içerik yönetimi, video içerik tasarımı, 3dsmax tanıtım filmi, motion animasyon tasarımı, profesyonel fotoğraf  ve 360 derece sanal tur çekimi için web sitemizi inceleyebilir, İstanbul, Ankara ve Eskişehir ofislerimizle iletişim kurmak için bizi arayabilirsiniz.

 

Detaylı Bilgi: 0850 304 33 34

 


0

Yorumlar