E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Kusursuz Tasarım Trendlerini Yakalayın

Kusursuz Tasarım Trendlerini Yakalayın

“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.”

-Herakleitos

Tasarım, gününü değişimden alan ve daima dinamik yapıda konumlanan bir sanat öğesi. Zaman geçtikçe tasarım trendleri değişiyor ya da var olanın üzerine yeni bir şeyler ekliyor.

 

Dijital dünyanın kapladığı geniş alan, yeni grafik tasarım trendlerinin belirmesine yol açıyor. Sizin için iddialı tasarım trendlerini bu yazımızda derledik.

1.Mor Renginin Hakimiyeti

Dijital tasarım trendlerinde gücü elinde barındıran renk, mor tonları. Bazı durumlarda kullanımı zor gibi görünse de mor rengi tasarımda gösteriş, ihtişam, zarafet, seçkinlik gibi detaylara vurgu yapıyor.

portfolio

Duygusal bir etkiye sahip olan mor rengi, tasarımcıların kullanırken epey dikkatli olması gereken tonlardan biri. Abartılı bir kullanımla tasarımı öldürmek kaçınılmaz olabilir. Ancak bu durum tasarımcıları durdurmuyor ve mor renginin kullanımını kolaylaştırmak için bazı detaylar kullanıyorlar.

  • Monoton renk şemaları,
  • Karmaşık unsur içermeyen basit tasarım desenleri,
  • Minimal fotoğraf kullanımı,
  • Uzay teması (Mor renk ile daima bağdaşan galaksi)
  • Pastel tonların yanı sıra daha koyu mor tonları

kikk

2. Dev Buton Kullanımı

Buton kullanımı, her tasarımda önemli bir unsur olarak karşınıza çıkabilir. Farklı amaçlarla tasarımda yer tutan butonlar, kullanıcılar için sayfa geçişi, etkileşim çağrısı ya da bilgi onayı gibi önemli konularda görev alıyor. Dolayısıyla dikkat çekmesi gereken bir tasarım unsuru olarak buton kullanımı, bütünlüğe de uyum sağlayan bir yapıda olmalı.

bark

 

plants

Yenilikçi tasarım trendlerinde dev butonlara yer veriliyor.  Hayalet buton tasarımlarının zıttı olan dev butonlar, hem tasarımcılara hem de kullanıcılara geniş alternatifler sunuyor. Aslında klasik buton kullanımına aşina olan kullanıcılar için dev butonlar, bir hile olabilir. Dolayısıyla doğru yönlendirmeler için hover efekt gibi diğer tasarım elemanları devreye girmeli.

simon

 

3. Geometrik Şekillerin Estetiği

Minimal tasarımın en temel unsurunu hiç şüphesiz ki geometrik şekiller oluşturuyor. Herhangi bir tasarım projesine kolaylıkla entegre edilebile geometrik şekiller, arka plan deseni, buton ya da yönlendirme elemanı olarak kullanılabilir.

klassen

Kenarlı, sert ve düz çizgilerin kullanılması tasarıma sertlik katar. Etkili bir vurgu yapmak çizgisel şekillerden yardım alabilirsiniz. Ya da vurgulamak istediğiniz imajları geometrik şekillerle yeniden inşa edebilirsiniz.

cpbay-1024x706

Koyu renkler, dekupe imajlar ya da retro çiçeklerle başlı başına modern bir sanat yaratan geometrik şekiller, dinamik web site tasarımları için harika bir öneri.

0

Yorumlar