E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Instagram Stories’te Kullanıcı Etkileşimini Yükseltmek İçin 6 Yol

Instagram Stories’te Kullanıcı Etkileşimini Yükseltmek İçin 6 Yol

Sosyal hikayecilik, son zamanların en trend konusu. Snapchat ile hayatımıza giren “Stories” kavramı, hikaye algımızı başka boyutlara taşıdı. Ardından Instagram, Snapchat’e özgü olan hikaye özelliğini kendi formatına taşıdı. Ve böylece daha popüler bir platforma dönüşen özellik, biz kullanıcılar için sosyal ağlarda iyi değerlendirilmesi gereken bir fırsat yarattı.

 

Öyleyse bu fırsatı en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz, bir bakalım. Instagram Stories ile kullanıcı etkileşimini artırmanın yollarını sizler için derledik. Sizi şöyle alt satırlara alalım…

 

1.”Gün İçinde” Yaptıklarınızı Gösterin

Sosyal medyada çoğunlukla önceden kurgulanmış içerikler kullanmak gerekir. Ancak Instagram Stories, anlık olarak gün içinde neler yaptığınızı kullanıcılara aktarmak için harika bir yol.

 

Ofisten, evden, okuldan ya da bulunduğunuz herhangi bir yerden benzersiz görüntüler  paylaşmak, kitlenizle aranızdaki etkileşim bağını kuvvetlendirir.

 

 

Instagram Stories‘in  en iyi özelliklerinden biri, video ya da fotoğraf çekimlerini hızlı ve sizin gerçekleştirmenizi sağlamasıdır. Video içerik için yoğun bir planlama yapmak yerine, bazen sadece basit bir çekim yapıp günlük hayatınızı paylaşmak daha hızlı ve etkili sonuç alabilir. Çünkü, kullanıcılar artık markanın ya da sanal kişiliğimizin arka planını görmek istiyor ve Instagram Stories bunu tam anlamıyla sağlıyor.

 

2.Blog İçeriklerinizde Kısa Alıntılar Paylaşın

İçeriklerinizi ilgi çekici hale getirmek için yeni bir yol mu arıyorsunuz?Metin paylaşımları için Instagram Hikayeler‘den yararlanabilirsiniz. Nasıl mı? Hikaye paylaşımlarına blog yazınızdan kısa içerikler ekleyerek, takipçilerinizi ilgili linklere yönlendirebilirsiniz.

 

Shopify, kendi blog yayınları için bu stratejiyi kullanıyor. İlgi çekici kısa metinler yazarak kullanıcıların merak duygusunu tetikliyor. Siz de kendi işletmeniz ya da kişisel profilinizi için benzer hikayeler yaratmak isterseniz, blog içeriğinize bir göz atın. Ardından onu görsel olarak birkaç sunuma bölerek hikaye formatına uyarlayın.

 

 

Bazı Instagram profillerine, hikayelere harici link ekleme özelliği tanımlandı. Dolayısıyla bu strateji onlar için çok daha kullanışlı. Instagram hikayelere link ekleme özelliğinin yakında tüm kullanıcılara tanımlanması bekleniyor. Öyleyse, siz de fazla gecikmeden blog içeriklerinizi Instagram Stories için hazırlamaya başlayın.

 

3.Canlı Yayın Duyurularıyla Kitlelere Ulaşın

Canlı yayınlar, şu anda sosyal medyanın en trend konularından biri.  Facebook, Twitter ve şimdi de Instagram, her an her yerde kullanıcılarına canlı yayın yapabilecekleri platformlar inşa ediyor. Henüz belli kullanıcılara açılan bu özelliği, siz de Instagram Stories aracılığı ile kullanıcılarınıza tanıtabilirsiniz.

 

 

Bunun için en iyi taktik, hangi platformda, ne zaman canlı yayın yapacağınızı küçük dipnotlar ile Instagram Stories aracılığıyla kullanıcılarınıza bildirmek.

 

Takipçileriniz Instagram içeriklerinizi beğeniyorsa, doğal olarak canlı yayınlarınızla da ilgilenecektir. Öyleyse, size tavsiyemiz; Instagram Hikayeler platformunu,  içeriğinizi tanıtmak ve etkileşim yakalamak için bilinçli bir şekilde kullanmanız.

 

4.Ürünleriniz İçin Aksiyon Yaratın

Bildiğiniz gibi Instagram, pazarlama için harika bir potansiyele sahip. Üstelik  artık tek bir platform üzerinden hem zaman akışı içinde hem de hikaye döngüsünde yer alabiliyoruz. Dolayısıyla, standart paylaşımlara ek olarak Instgram Stories’de ürünlerini öne çıkarabilirsiniz.

 

 

Örneğin, insanlara ürünlerinizi nasıl kullanacağı konusundan ipuçları verebilirsiniz. Ya da onlardan gelen fotoğrafları hikayelerinizde göstererek potansiyel kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

 

Instagram Stories, kullanıcı online mağazanıza çekmek için aksiyon yaratacağınız işlevsel bir alan. Özellikle satın alma konusunda kullanıcıları yönlendirmek için son derece hızlı çalışıyor.

 

5.Kilometre Taşlarını Kutlayın

Etkili bir hikaye anlatımında, kilometre taşlarının önemi büyük. Şirket etkinlinlerini ya da dönüm noktalarını ön plana çıkarmak için röportajları ve diğer taktikleri birleştirebilirsiniz.

 

Örnek olarak, son zamanlarda Southwest Airlines’ın yayınladığı Instagram hikayesini gösterebiliriz. Şirket, 737-500 uçaklarının emekliliğini, onların geçmişi hakkında bilgi vererek kurumsal hikaye profillerinde duyurdu.

 

 

Sizin işiniz de, henüz farkına varmadığınız pek çok öyküye sahip. Bu öyküleri heyecan verici hale getirmek, markanızı kişiselleştirmek kullanıcıların ilgisindan kaçmayacaktır.

 

5.Yaratıcı Sürecinizi Gösterin

Herkes arka planda işler nasıl yürüyor bilmek ister. Belki, henüz tamamlanmamış bir tasarım taslağı ya da ürünlerin yapım aşaması, kullanıcılarınızın merak ettiği detaylar olabilir. Yaratıcı sürece odaklanan bu ayrıntılar, takipçilerinize güven veren hamlelerdir.

 

Instagram pazarlaması, mutlaka üzerine gitmeniz gereken bir konu. Özellikle,yeni trendleri takip ederek çağı yakalayan bir marka olabilirsiniz. İşe, Instagram Stories‘te bu basamakları uygulayarak başlayın ve hikayelerinizi daha etkileşimli bir arenaya dönüştürün.

 

Önerilerimizi profesyonel destekle hayata geçirmek isterseniz Sıradışı Digital Experience Studio olarak daima markanızın yanındayız.

 

İletişim İçin: www.siradisidigital.com

 

Hemen Arayın: 0850 304 33 34

0

Yorumlar