E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Google Arama Trendleri, Moda Hakkında Fikir Veriyor

Google Arama Trendleri, Moda Hakkında Fikir Veriyor

Toplumun tüketim trendlerini belirleyen moda olgusu, zamana ve mekana bağlı olarak hızla şekil değiştirirken, moda hakkında fikir sahibi olmak ve girişimlerini modaya uygun yapmak isteyen pek çok insan bulunuyor.

 

Başta tüketiciler olmak üzere, moda trendleri markaları da yakından ilgilendiriyor. Bir sonraki hamlenin ne olacağını bilmek, yükselen moda akımlarına odaklanmak daima kazandırıyor. Bunu öğrenmenin en temel yolu ise Google Arama Trendlerinden geçiyor.

Tüketicilerin yaptığı aramalar nelerin popüler olduğunu gösterirken arama yapma biçimleri olası fırsatları gözler önüne seriyor.

Google Trends verilerine baktığımızda 2016 yılında modaya dair yapılan aramalarda üç ana trend dikkat çekiyor.

  • Millitary chic (Askeri tarz),
  • Free-Spirited (Özgür Ruhlu),
  • Ready-to-go (Giy ve çık)

google-moda-arama-terimleri

Kullanıcıların moda aramalarında öne çıkan bu 3 trend, tüketicilerin modada rahatlığı, sıra dışı görünümü ve her ortama uyan stilleri benimsediğini gösteriyor.

 

Google arama trendlerini detaylıca incelediğimizde, modadaki cinsiyet ayrımının yavaş yavaş ortadan kalktığını görüyoruz. Erkek kıyafeti olarak bilinen kavramlar “kadın”, “kız” terimleri ile aranırken tam tersi daha feminen moda parçaları “erkek” terimiyle aranabiliyor. ESP Trendlab ajansının kurucusu Ellen Sideri bu durumu şu sözlerle anlatıyor.

Devam etmekte olan bir devrim var. Maskülen ve feminen kavramları artık ayrı cinsiyetlere ait özellikler olmaktan çıkıp giderek daha çok paylaşılan özelliklere dönüşüyor. Duvarlar yıkılıyor.

Modada duvarlar yıkılmaya devam ederken Google’da yapılan arama trendleri gösteriyor ki; tüketiciler en çok çocuk kıyafetleri konusuna merak duyuyor. “şık bebekler” terimi yetişkin stillerin çocuklara uyarlandığını bize gösteriyor.

google-moda-arama-trendleri

Sonuç olarak, moda arama trendlerine dair bu verileri biliyor olmak markanız için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlere söylüyor. Özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren markalar için Google arama trendleri, hayati bir role sahip.  Size de Google içerik yönetiminde daha profesyonel bir yardım almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kaynak: thinkwithGoogle / Moda Trendleri 2016

0

Yorumlar