E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Geleceğin Sosyal Medyası: 2017 Trendleri

Geleceğin Sosyal Medyası: 2017 Trendleri

2016 yılı, sosyal medya için büyük bir yıldı.

 

Facebook‘un büyük canlı yayın atılımından, Instagram‘ın Snapchat benzeri hikayeleri bünyesine katmasına kadar pek çok sosyal ağ, kullanıcıların dikkatini çekebilmek için güçlü bir mücadele sergiledi.

 

Peki 2017 yılı sosyal medya için ne getirecek? Önümüzdeki yıl boyunca işletmeler dijital alandaki farkındalıklarını arttırmak için hangi sosyal medya trendleri ile karşılaşacak?

 

Talkwalker, sosyal medya dünyasının büyük isimleriyle 2017 yılının dijital trendlerini inceliyor. Yeni yılda sosyal medya kanallarınızdaki performansı arttırmak için bu listeyi referans alabilirsiniz.

 

#1. Sosyal Medya Devlerinin Gücü Daha Da Artacak

2017-sosyal-medya-trendleri

Kullanıcıların web siteleri yerine sosyal medyanın dev sahnelerinde daha çok vakit geçirdiği bir sır değil. Kullanıcı sayıları arttarken ve internet kullanıcıları sosyal medyada fazla zaman harcarken  Google, Facebook, LinkedIn gibi büyük şirketlerinm 2017 stratejileri de merak konusu?

“Algoritmalar, botlar, yapay zekalar ve çok büyük şirketler için çalışan insanlar, bilginin serbest dolaşımını bozarak içeriği üreten insanların iş modellerini yok edecekler. Yakın gelecekte bilgi akışı filtrelenecek ve “yığılmayı azaltmak” ve yalnızca “önemli olanı” ortaya koymak adına bilgi, ölçülüp sansürlenecek.
Michael Stelzner

Facebook, içerik planında ne istediğine karar verecek. Google yalnızca kurallarına uyan ve sunucularında barındırılan içeriği sunacak. Gmail ve Yahoo gibi e-posta çözümleri kendi algoritmalarını sıkılaştıracak ve böylece gelen kutusuna ulaşmak bile risk altında olacak. Ve en önemlisi; Google, Facebook, LinkedIn ve daha fazlası içerik platformu, kendi sitesi dışındaki içeriğe bağlanmamaya teşvik edecek.

 

#2. Sahte Haberlere Karşı Mücadele Yeniden Başlayacak

2017-sosyal-medya-trendleri-2

“Sahte haberler” konusu 2016 yılının sonlarına doğru Facebook ile yeniden ön plana çıktı. Rand Fishkin ve Gini Dietrich, Facebook ve Twitter gibi platformların sahte haberlerin yayılmasını önlemek için uyumlu bir çaba göstereceğini söylüyor. Google, doğruluk üzerine odaklanmış algoritmaları ile bir dereceye kadar bu konuda zaten çalışmakta.

 

#3. Sosyal Ağlardan Sosyal Mesajlaşmaya

2017-sosyal-medya-trendleri-3

Sosyal ağların gittikçe artan kullanımı çevrimiçi haberlerde düzenli bir özellik olsa da, kullanıcı sayıları sosyal mesajlaşma uygulamalarıyla karşılaştırıldığında silikleşmeye başlıyor.

“Yakın zamana kadar şirketler, çabalarını sosyal ağlara yoğunlaştırdı ancak 2017’de sosyal mesajlaşma uygulamalarına büyük yatırım yapmaya başlayacaklar. Bu uygulamalar geniş bir kitleye sahip, e-ticaret ve müşteri desteği için markalara cazip özellikler sunuyor. Dört ana mesajlaşma uygulamasının (WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat, Viber) birlikte dört ana sosyal ağdan (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram) daha geniş bir topluluğa sahip olduğunu unutmayalım. “

-Isabelle Mathieu

 

#4. Daha Fazla Hedefleme Ve Daha Fazla Entegrasyon

siradisi-digital-billboard-tasarimi-2

Sosyal ağları kullanan ve her geçen gün artan sayıda insanla birlikte, sosyal medyada gürültünün seviyesi de artmakta ve marka mesajlarının duyulmasını zorlaştırmaktadır. Dave Chaffey ve Neal Schaffer, bu mesajların hedeflenmesi için kullanılan akıllı teknolojik entegrasyonlara ve daha iyi sosyal medya taktiklerine daha büyük bir ihtiyaç doğuracağını öngörüyor.

“2017 yılında, 2016’da gördüğümüz pek çok şeyin gelişimini görmeye devam edeceğiz; dolayısıyla devrimci bir yıl olmasa da evrimsel bir yıl olacak. Bunun için şirketler, “Veriye Dayalı Pazarlama” , “Sosyal Ödeme”, “Görsel İçerik” olmak üzere 3 ana başlığa odaklanmalı.”

– Neal Schaffer

 

0

Yorumlar