E-Bülten listemize abone olun.

ABONE OL
0
Size İlham Verecek 15 TED Konuşması

Size İlham Verecek 15 TED Konuşması

İlhama ya da motivasyona mı ihtiyacınız var? Kendinizi rahatlatacak bir haykırış mı arıyorsunuz? O halde fazla uzaklara bakmayın. Güne başlamak için bir fincan sıcak kahve ve günün üstesinden gelmenizi sağlayacak hoş bir TED konuşmasından  daha iyi bir yol yoktur.  ‘Yayılmaya değer fikirler’ sloganını benimseyen TED, Teknoloji, Eğlence ve Dizayn kelimelerini temsil eder. 1984 yılında başlayan konuşma serisinde bu gün çevrimiçi olarak erişilebilen 1,400 TED konuşmasından çok daha fazlası var.

Fakat kendinizi bunaltmayın, sizin için en ilham verici 15 tanesini topladık, birbirinden güzel ve sarsıcı TED konuşmaları işte burada. O halde arkanıza yaslanın, rahatlayın. Dünya’daki en cesur ve büyüleyici insanların bazılarını dinlemek için hazır olun. Her konuşma 30 dakikadan kısa sürüyor, bu nedenle daha sonra kullanmak için bazı yerleri not etmekte özgürsünüz. Sizin beğendiğiniz TED konuşmalarından birini atlamış mıyız? Lütfen onu yorum alanında bizimle paylaşın.

1.Jill Bolte Taylor: İçgörünün Felci

Bu inanılmaz konuşma hayatını psikiyatri ve şizofreni çalışmalarına adamış bir doktora ait.  Bir gün felç geçirdiğini fark ettiğinde, harap olmak yerine  ‘ Bu harika bir şey. Kaç tane beyin araştırmacısının kendi beyinlerini böyle içten dışa inceleme fırsatı olmuştur ki? Konuşmasında geçirdiği felç deneyimini ve bunun sonucunda Nirvana’ya ulaştığını detaylarıyla aktarmıştır.

Not: Onun sahip olduğu da gerçek bir insan beyni.

2.Brené Brown: Kırılganlığın Gücü

Brené Brown’nın kişisel konuşmaları pek çoğu rahatsız bir duygu olan kırılganlığı içerir. Kırılgan olmaya cesaret edenlerin çoğunlukla çok daha mutlu ve sevgiyi daha çok hak ettiklerine vurgu yapar.

3.Elizabeth Gilbert: Yaratıcı Deha Üzerine

‘Bir şekilde yaratıcılık ve çile çekmenin, tabiatları gereği birbirleriyle bağlantılı olduğunu, dolayısıyla sanatsal faaliyetin, nihayetinde, hep ızdıraba dönüşmesini içselleştirdik ve kabul ettik — Siz de mi böyle düşünüyorsunuz?’ Elizabeth Gilbert’in konuşması toplumumuzun yaratıcı deha hakkında düşündüklerini değiştirmeyi, sanatçılara yardımcı olma umuduyla yaratıcılık ile kol kola gezen duygusal riskleri yönetmeyi amaçlıyor.

 

4.Meg Jay: Neden 30’lu Yaşlar Yeni 20 Değil

Meg Jay, zamanının büyük bir bölümünü yaşamlarını anlamak için geçiren 20 yaşlardaki bir kuşağı motive etmeyi umuyor. Jay, kariyer büyümesi, ilişki ve üretken kapasite gelişimi istatistiklerinin aksine, 20’li yaşlarımızın hayatımızın geri kalan döneminin yörüngesini ayarlayan biçimlendirici bir görevi olduğunu aktarır.

5.Amy Cuddy: Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Başkalarının beden dilimizi nasıl algıladığı ve doğru mesajı yollamanın önemi hakkında bir çok araştırma vardır. Bununla birlikte, Amy Cuddy beden dilimiz tarafından nasıl etkilendiğimiz ve birkaç stratejik duruşun öz güvenimizde ve stres seviyemizde nasıl büyük bir fark yarattığını araştırır.

6. Dan Pink: Motivasyon Bilmecesi

Dan Pink, iş yaşamındaki ödül ve cezanın etkilerini araştırıyor ve sonuçlar büyük bir sürpriz yaratıyor. Pink, içsel ve dışsal motivasyonlar arasında pek çok farklı ödül türü ile iş yaşamımızı yeniden şekillendirmeye neden ihtiyaç duyduğumuzu, ve liderlerin daha etkileyici biçimde nasıl motive edebileceğini araştırır.

7.Deb Roy : Bir Kelimenin Doğuşu

Yeni doğan oğlunun nasıl konuştuğunu anlamak isteyen Dil Bilimci Deb Roy, veri görselleştirme metodu ile dil ediniminin nasıl oluştuğunu inceliyor. Sonrasında Roy, oğlunun dil öğrenimindeki mantıksal analizi en büyük etkilerini ve sonucunda bizim sosyal yapılarımızda ortaya çıkan sonuçları, haberler, televizyon ve sosyal medyada aracılığıyla açıklıyor.

8. Nilofer Merchant: Bir Görüşmeniz Mi Var? Yürüyüşe Çıkın

Nilofer Merchant’ın konsepti oldukça basit: Ortalama olarak her gün 9 buçuk saat oturuyoruz ve bu bizi yavaşça öldürüyor. “ Oturmak bizim neslimizin sigara bağımlılığı haline geldi.” diyor. Bu nedenle, sıradan bir iş görüşmesi yapmak yerine, toplantılarınızı dışarıda yapın. İnanın, soluduğunuz temiz havanın yardımıyla ortaya çıkan yeni görüşlere siz bile şaşıracaksınız.

9. Ken Robinson: Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor

Ken Robinson tarafından gerçekleştirilen bu konuşma sizi kahkahaya boğacak. Üstelik, eğitim sistemi hakkında ciddi bir şekilde düşünmenizi sağlayacak. Robinson, Amerika’daki eğitim sisteminde var olan görünmez tehlikelerin yanı sıra, akademik yeteneğin ve zekanın nasıl ölçüldüğünü, çocuklarımızı yetenekli konusunda nasıl cesaretlendirebileceğimizi tartışıyor.

10. Elon Musk: Tesla, SpaceX ve SolarCity Ardındaki Beyin

Elon Musk, yenilikçi düşünce süreçlerinin ardındaki en mükemmel girişimlerden bazıları olan Tesla, SpaceX ve SolarCity’i tartışıyor. Ayrıca sürdürülebilir enerjinin geleceğini ve gelecek zamanda güneş enerjisine duyulacak olan ihtiyacı araştırıyor.

11. Simon Sinek: Mükemmel Liderler Eyleme Nasıl İlham Verirler?

Simon Sinek’in Martin Luther King, Apple’ın kurucularından JR ve Wright Kardeşlerin de aralarında bulunduğu mükemmel liderlerin çevresindekiler için nasıl ilham verici olduğunu anlatan düşündürücü bir konuşma gerçekleştiriyor. Sinek, gerçek ilhamın güçlü bir şekilde kendimize inanmaktan ve inandığımız insanlarla iletişime geçmekten geldiğine inanıyor. “ İnsanlar ne yaptığınızı satın almaz, onu neden yaptığınızı alır.”

12. Sherly Sandberg: Neden Çok Az Sayıda Kadın Lider Var

Sınırlarını Zorla kitabının başarılı yazarı Sherly Sandberg, işyerindeki liderlik rollerinde kadınların göze batan eksikliği hakkında bir Ted konuşması gerçekleştiriyor. Ofis yaşamında kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıklara ışık tutan Sandberg, iş yaşamında liderliği amaçlayan kadınlar için kariyerlerini ileri seviye taşıyabilecekleri ipuçları veriyor.

13. Andrew Solomon: Ne Olursa Olsun, Sevgi

Andrew Solomon tarafından yapılan bu inanılmaz konuşma, bir hastalık teşhisinin kimliği nasıl etkilediğini aktarıyor. Solomon, dikey ve yatay kimliklere dair yaptığı bir keşifle, eşcinsellik, cücelik ve Down Sendromu’nu şaşırtıcı bir iç görü ile tartışıyor. “İnsanlar sahip oldukları yaşamla bir bağ kuruyorlar, tedavi edilmeyi, değiştirilmeyi ve ya ortadan kaldırılmayı hiç bir şekilde istemiyorlar. Olmaları gereken kişi her neyse onu olmak istiyorlar.” diyor.

14.Bryan Stevenson: Adaletsizlik Hakkında Konuşmalıyız

Eşit Adalet Girişimi’nin kurucusu ve idari yöneticisi olan Bryan Stevenson, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde her yere yayılan yoksulluk çarpıtması ve ırksal eşitsizlikler hakkında konuşuyor. Stevenson, ölüm cezası ve çocuklar için şartlı tahliye olmaksızın süren ömür boyu hapis gibi tartışmalı konuları ele alarak, toplumun yüz yüze kaldığı rahatsız edici geçmişi ve geleceği konuşmak adına insanları cesaretlendiriyor.

15. Rita Pierson: Her Çocuk Bir Şampiyona İhtiyaç Duyar

Rita Pierson, daha önce hiç duymadığımız en ilham verici konuşmacılardan birisi. Eğitim hayatındaki ilişkilerin ve bağların önemini ve her çocuğun birileri tarafından nasıl tamamıyla inanılmaya layık olduğunu tartışır. Konuşmasının sonunda, çocuklarınıza sadece kocaman sarılmak isteyeceksiniz.

0

Yorumlar